.

Minnesota Memories Contributors, The Towns They Wrote About, And Volumes That Contain Their Stories

Louise M. Aamodt, Lakeville (#7)
Florence J. Arenz, Winona (#3)
Ella Arsenault, Stillwater (#4)
Arlene Syverson Ayers, Odin (#2)
Toni Babcock, South St. Paul (#5)
Marilyn Mikulewicz Baranski, Hastings (#2, 3, 4, 5)
Natalie Battis, Inver Grove Heights (#4)
Elizabeth Becker, Victoria (#7)
Carolyn Light Bell, Minneapolis (#7)
Tom Bengtson, Minneapolis (#5)
Jeri L. Blazek, Claremont (#6)
Mary Bongard, South St. Paul (#3)
Mary Jo Boots, Redwood Falls (#5)
Rebecca Braasch, Brooklyn Park (#2)
Tena Broesder, Adrian (#4)
Carol Adair Brune, Baudette (#3)
Charles A. “Tony” Burton, Duluth (#6)
Tom Butsch, Shakopee (#7)
Lin Calof, Grand Marais (#7)
Jeffrey L. Cardinal, Vergas (#4, 5)
Helen Tucker Chapman, Waltham (#4)
Russell Christianson (#1,2)
David Chrz, Austin (#2,3, 4)
Betty Jean Rueckert Collins (#3,4,5)
Tim Conklin, Austin (#6)
Nicholas John Cords, St. Clair (#2, 5)
Lauretta Lynch Cords, St. Clair (#5)
Menno “Spike” Dammer, Nobles County(#2, 6)
Pauline Danforth, White Earth Reservation (#7)
Eleanore Davidson, Rushford (#3)
Lloyd Deuel, Foreston (#2,3,4,5,6,7)
Alta Doyscher, Minneapolis (#4)
Albert W. Eaton, Lismore, Hadley (#2)
Esther Henderson Eaton, Beroun (#3)
Wayne Eddy, Northfield (#2)
Florence Edwardson, Lanesboro (#3)
Madonna Erkenbrack, International Falls (#2,3)
Myrle Soloman Erlich, International Falls (#2)
Caroline Feder, Echo (#4)
Marion Field, Atwater (#2)
Michael Finley, St. Paul (#4,5, 6)
Marion Forderbrugen, Mankato (#5,6)
Graham Frear, Minnetonka Mills (#1,3, 4, 5,6)
Janet Anhorn Gaughran, Austin (#7)
Rich Geary, Owatonna (#2)
Joan Claire Graham, Albert Lea, Robbinsdale (#1,2,3,4,5,6,7)
Clara Graner, Wabasha (#6)
Gene Grazzini Jr., Boundary Waters (#2,4)
Amanda Elizabeh Haldy, Becker (#7)
Richard Hall, Austin (#3,4,5,6,7)
Judith Hambleton, Minnesota Lake (#5)
Esther Haraldson, Brook Park (#7)
Mike Harvey, Pelican Rapids (#7)
Bonnie Broesder Hauser, Lismore (#2,4)
Donna Doyscher Hawkinson, Hollandale (#4,5)
Dave Healy, St. Paul (#7)
Betsy Hermanson, Mankato (#5,6)
Jacqueline Nasseff Hilgert, Boundary Waters (#4)
Alyce “Penny” Jacobsen, Hollandale,Spring Valley (#4,5,7)
Mary Kalkes James, Northfield (#5,7)
Ken Jenkins, Freeborn (#7)
Margaret Steele Johnson, Hope (#1)
Muriel Johnson, Lake Bronson (#7)
Sharon McClintock Johnson, Owatonna (#1)
Vernon Johnson, Lake Bronson (#3,)
Winnifred Kaercher, Robbinsdale (#2)
Ken Kelly, Fairmont (#4)
Roy N. Kelly, Jackson (#4)
Wallace Kennedy, Henderson (#2)
Joyce Kennedy, Grey (#2)
Robert Kieffer, Fergus Falls(#4,6)
Julie Westrum King, Faribault (#3,4, 6)
Bill King, Albert Lea (#5)
Neil Palmer Kittlesen, Frost (#5)
Kaye McMasters Klukow, Austin (#5)
Patricia Kniefel, Sherburn (#7)
Robert “Cobb” Knutson, Albert Lea (#7)
Florence Kohn, Wabasha (#6)
Tom Kropidlowski, Winona (#3)
Clayton Lagerquist, Mankato (#3)
Verlyn Lane, Blue Earth (#4)
Bernice Lanik, Winona (#2,3)
MicheLe L. Larson, Windom (#6)
Betsy Leach, Scandia (#7)
Dorman Lehman, Pine City (#6)
Nancy Smiler Levinson, Minneapolis (#4)
Marilyn Lustig, Deerfield (#4)
John Lynott, Ely (#3)
Carol Keech Malzahn, Sveadahl (#4,5,6,7)
Kimberly Mark, Forest Lake (#7)
Don Matejcek, Owatonna (#2,3,4,5,6,7)
Kathy A. Megyeri, Owatonna (#1,2,3,4,5,6,7)
Myrna G. C. Mibus, Richfield (#6)
Kathy Moe, Spingfield (#7)
Bob Montrose, Eureka (#2)
Maria Murad, Minneapolis (#2)
Kathryn L. Nelson, Osseo (#7)
Ken Nelson, Gunflint Trail, Albert Lea (#5,6,7)
Vicki Nelson, St. Louis Park (#2)
Suzanne Nielsen, St. Paul (#2,4)
Mabel Nordby, Odin (#2)
Mary Murphy Ottum, Esquagamah (#7)
Jennifer Laura Paige, Minneapolis (#1,3)
Tim Pawlenty, Eagan (#3)
John Peters, Paynesville (#6)
Edward John Peterson, Lindstrom (#3)
Ross Plovnick, St. Louis Park (#6)
Anita Kieffer Poss, Morris (#4)
Ed Putzier, Llitchfield (#3)
Lorna Rafness, Minneota (#6,7)
Mary Lonan Reilly, Winona (#3)
Jessy Reisdorph, Morgan (#5)
Jeanetta Richardson, St. Paul (#6)
Arvin Rolfs, Rock County (#2,3,4,5)
Harvey Ronglien, Owatonna (#7)
Marcella Brown Roseland, Brainerd (#6)
Patricia Ryan, South St. Paul (#3)
Leona Scherb, Emmons (#6)
Dorothy Schnackenburg, St. Clair (#5)
Rosalie A. Schnick, Owatonna (#4)
Edgar Simmons, Bloomington (#4,5)
Wendy Skinner, St. Louis Park (#7)
Carolyn Smith, Minneapolis (#6)
Stella Hanson Sorbo, Two Harbors (#5,7)
Ted Springer, Minneapolis (#6,7)
Dennis Stern, Minneapolis (#7)
Alice Stielow, Clinton (#3,5,6,7)
Elizabeth James Stoesz, Elko  (#6,7)
Lavonne Swanson, Walnut Grove (#2)
Steve Swanson, Northfield (#2,3,4,6,6,7)
Maxine Peterson Sweatt, Owatonna (#1)
Tarrie Swenstad, Odin (#2)
Arthur Thompson, Duluth (#2)
Virginia Anderson Trethewey, Gilbert (#2)
John Tripp, Austin (#7)
Anne Troska, Clarks Grove (#5)
Tom Veblen, Hallock (#3,4,6)
Anastasia “Stacy” Vellas, Swatara (#4,5,6,7)
Paul Vinck, Albert Lea (#6)
Arthur Vogt, Kellogg  (#5)
Betty Vos, Virginia (#4)
Robert Walsh, Belle Plaine (#7)
Dexter Westrum, Albert Lea (#3,7)
Marian Porter Westrum, Albert Lea (#4,5,6,7)
Gloria Wilkinson, Oklee (#7)
Donna Pierce Woodward, Albert Lea (#2)
Rosemary Wulff, Rochester, Cannon Falls (#3)
Julie Zappa, St. Paul (#7)
Simon Zimmer, Clara City, Raymond (#6)